Abdest Nasıl Alınır

Abdest Nasıl Alınır?

Abdeste başlamadan önce vücutta necasetli ve kirli uzuvlar yıkanarak giderilir. Abdest farzını yerine getirmek için bu uzuvların kuru olması gerekir ve 4 farzdır.
1.ci Farz: Elleri yıkar. Elحemdülilleh عele diynilislem veعele tevfikiliymen veعele hideyet erraحmen Elحemdülilleh elleziy ceعel elmea tahuren velislem Nuren ve seyyidine Muحammed beşiyren veneziy ren eşhedü enlailehe illallah veeşhedü enne Muحammed Resulallah denirse Müstehaptır.
2.ci Farz: Sağ avuca su al saç bitiminden çene altına kadar sağ elin başparmağı ile orta parmak arası yüze sürülerek yıkanır. Allahumma bayyid vechi vevech velideyyi binurike denirse Müstehaptır.
1.ci Farzın devamı: Sağ kolu sol avuca alınan su ile dirsekten parmak ucuna yıkanır. Allahumma eعtiyni kitebi biyemi yni denirse Müstehaptır. Sol kol da aynı şekilde yıkanır: Allahumma latuعtiyni kitebi bişimali denirse Müstehaptır.
3. Farz: Baş tepeden öne ıslak sağ elde kalan ıslaklıkla silinir. Allahumma zıllani teحt zılli عarşike denirse Müstehaptır.
4.cü Farz: Sağ elin ayasındaki ıslaklıkla sağ ayak tarağı parmak uçlarından bileğe kadar silinir: Allahumma sebbit kademi vekadem valideyyi عelessirat denirse Müstehaptır. Sağ elin ayasındaki ıslaklıkla sol ayak tarağı parmak uçlarından bileğe kadar silinir: Allahumma ecعalli seعyen meşküvren ve zenben meğfüvren ve ticareten latebür denirse Müstehaptır. Elleri yıkamak ve: Allahumma ecعalna min elleziyne emenu laخevfen عaleyhim vela hum yeحzenun. Bielf marra eşhedu enlaileheillallah. Veeşhedu enne Mu- حammed Resulallah der Kıbleye döner Allahumma tekebbel hezettahara bikeli met elحak vehiyye Allahuekber. Eşhedü enlailehe illallah. Veeşhedü enne Mu- hammed Resulallah denirse Müstehaptır.