Kuran-ı Kerime Göre(Türkçe)

Kuran’ın Emrettiği Türkçe Namaz Abdesti

TMaide Suresi 6 ayet * Ey iman edenler, namaz kılmaya kalktığınızda yüzünüzü ve ellerinizi dirseklere kadar yıkayın; başınızı ve ayak taraklarını bileklere kadar silin * diyor.
Namaz abdestini yerine getirmek için önce bu uzuvların temiz ve kuru olması gerekir ve farzları 4 tür.

1. Eller bileklere kadar yıkanır (Farz) yıkar iken de: İslâm dinine, imanın kuvvetine ve rahmanın hidayetine şükrederim. Suyu temizlik, İslâm’ı nur ve Peygamberimiz Muحammed Mustafa’yı müjdeci ve uyarıcı olarak gönderene şükrederim. Ve şehadet ederim ki ondan başka ilah yoktur. Ve şehadet ederim ki Muﺡammed Mustafa onun elçisidir denirse iyidir.(Müstehap)

2.Yüz, alındaki saç bitiminden çenenin altına kadar sağ elin başparmağıyla orta parmağı arasıyla yüze sürülerek suyla yıkanır, (Farz) yıkanır iken de: Benim, annemin ve babamın yüzünü nurunla aydınlat Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

3. Eller dirseklerden parmak uçlarına kadar yıkanır. (Farz) Sağ kol, sol elle dirsekten parmaklara kadar yıkanır, yıkanır iken de: Kitabımı sağ elime ver Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

4. Sol kol, sağ elle dirsekten parmaklara kadar yıkanır, yıkanır iken de: Kitabımı sol elime verme Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

5. Baş tepeden öne doğru ıslak sağ elin ayasıyla mesh edilir, (Farz) mesh edilir iken de: Beni arşının gölgesinde olanlardan eyle Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

6.Ayaklar yıkanır. Sağ ayak bileklere kadar yıkanır, (Farz) yıkanırken: (Eğer kirlilik ayak bileklerinden daha yukarıda ise oralara kadar yıkanır.) Ebeveynimle sırat köprüsünden korkusuz geçenlerden eyle Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

7. Sol ayak bileklere kadar yıkanır, (Farz) yıkanırken: İbadeti ve amelleri kabul edilen ve günahları affedilen, bereketli ve helâl ekmek yiyenlerden et Allah’ım denirse iyidir. (Müstehap)

8. Tekrar eller bileklere kadar yıkanır, (Sünnet) yıkanırken: Allah’ım beni iman eden, korkmayan ve hüzünlü olmayanlara kat. Bin kere şehadet ederim ki ondan başka İlah yoktur. Ve şehadet ederim ki Peygamberimiz Muﺡammed Mustafa onun elçisidir denirse iyidir.(Müstehap)

9. Kıbleye dönüp dua edilir: (Sünnet) Allah’ım, bu temizliği hak kelimesiyle tamamla. Allah en büyüktür. Şehadet ederim ki ondan başka İlah yoktur. Ve şehadet ederim ki Peygamberimiz Muﺡammed Mustafa onun elçisidir diye dua edilirse iyidir. (Müstehap)