Yemek Duası

Yemek Duası

Hz. Peygamber: Ben yemekten önce ellerini yıkayanı, duasını okuyup yemek yiyeni, doyunca şükredip ellerini yıkayıp ağzını çalkalayanı severim.

ARAPÇA YEMEK DUASI
Mümin, Bismillaherraحmanerraحim der sonra sağ parmağını diline dokundurur tuz'a basar en az iki tuz tanesi kadar yalar dua okur: Vessalatu vesselemu عala seyyidina Muحammed ve عala ehlihi ve asحabihi ettayybin ettahirin. Allahumma atعimna min taعam eccenne ve ıskiyna min şarab elkevser ya ilah elعalemin. Allahumma elki elbereke fiy haze ettaعam vefiy mal saحibi velحadırin velekilin. Allahumma zid vele tukallel biحurmet seyyid elmursilin. der ardından Fatiha’yı okur ve yemeğini yer. Doyunca tekrar tuz yalar, Allah’a şükreder Fatiha’yı okur. Ellerini yıkar, ağzına gargara yapar..
TÜRKÇE YEMEK DUASI
Mümin,Rahman ve rahim Allah’ın adıyla der sonra sağ parmağını diline dokundurur tuz'a basar en az iki tuz tanesi kadar yalar ve şu duayı okur: Salavat ve selam Peygamberimiz Muحammed Mustafa ve ailesinden ve dostlarından tertemiz müminlere olsun. Allah'ım bizi Cennet nimetleri yiyen, kevser suyu içenlerden eyle. Ey âlemlerin ilahı Peygamberler seyyidi Muحammed Mustafa hürmetine bereketi bu sofraya ve sofra sahibinin ve burada bulunan ve bu yemekten yiyenlerin malına kat. Allah'ım verdiğin helal nimetin bereketini eksiltme der Fatiha okur. Doyup tuz yalar, Fatiha’yı okur. Ellerini yıkar, ağzına gargara yapar.. Allah bu şekilde yapan kişiden bilmediği yetmiş hastalığı uzak eder. Felç, cüzam, sedef, bunama, hafıza kaybı ve buna benzer hastalıklar…